Informace o KORONAVIRU získáte na stránkách KRAJSKÉ HYGIENICKÉ STANICE MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE SE SÍDLEM V OSTRAVĚ. (2/2020)

Doporučení ke zmírnění následků silného větru:
Zabezpečit stavební jeřáby a vánoční stromy na veřejných prostranstvích apod.
Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.
Nezdržovat se zejména v okolí budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa.
Dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, nepřibližovat se k nim.
Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).
(11/2017)

Odpovědi na nejčastější dotazy v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na území České republiky a další aktuální informace naleznete na stránkách Státní veterinární správy.
Letáky: informace pro drobnochovatele, informace pro veřejnost.
(1/2017)

Dne 1.12. 2016, na základě doporučení Bezpečnostní rady ORP Bruntál, schválil starosta města Bruntálu Krizový plán ORP Bruntál s účinností od 1. 1. 2017.

Přehled možných zdrojů rizik a analýzy ohrožení v ORP Bruntál byly zpracovány na základě analýzy rizik, která byla provedena v návaznosti na Analýzu hrozeb pro ČR schválenou usnesením vlády ČR ze dne 27. 4. 2016 č. 369. Výsledky analýzy rizik pro území správního obvodu ORP Bruntál jsou uvedeny zde. (11/2016)

Dne 21.5. 2015 bylo usnesením Bezpečnostní rady ORP Bruntál schváleno určení objektu bývalého Domova mládeže SOŠ Dukelská 5, 792 01 Bruntál jako „Evakuační centrum“. Městské evakuační centrum (MEC), v případě potřeby jeho zprovoznění, slouží pro zajištění úkolů evakuačního a přijímacího střediska a objektu přechodného náhradního ubytování evakuovaných osob z míst ohrožených mimořádnou událostí nebo krizovou situací (živelní pohroma, průmyslová havárie, požár apod.). Ubytovací část se nachází ve 2 a 3 NP. Je tvořena jednotlivými pokoji s celkovou lůžkovou kapacitou pro 56 osob.

V rámci projektu „Digitální Povodňový plán vybraných ORP a dostavba a modernizace Jednotného systému varování a vyrozumění na území okresů Bruntál, Opava a Ostrava -město ohroženém povodní“, jehož garantem je Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, byly na území města Bruntálu instalovány tři nové elektronické sirény a to: na objektu bývalé radnice, nám. Míru 2, stanice Hasičského záchranného sboru, ÚO Bruntál, Zeyerova 15 a obytné budově, U Rybníka 8. Součástí uvedeného projektu bylo taktéž zpracování digitálního povodňového plánu (dPP) ORP Bruntál. (11/2014)

V souvislosti s probíhající epidemií Eboly v Západní Africe a Kongu byl na stránkách KHS zřízen informační kanál k této problematice. www.khsova.cz
Pro odbornou veřejnost byl zřízen odkaz: http://www.khsova.cz/01_aktuality/ebola_zdravotnici.php  (9/2014)

Doporučení pro případ možného přehřátí a dehydratace organismu v důsledku vysokých teplot :
-
Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
- Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.
- Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
- Děti do 20 kg by měly vypít 1,5 až 2 l nápojů denně, starší děti a dospělí kolem 3 l denně. Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje.
- Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).
- Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 st.C.
- Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům. 
(8/2013)

Krizový manuál pro obce - povodně 2013 - byl na pokyn Ústředního krizového štábu a Ústřední povodňové komise zpracován v červnu 2013 Ministerstvem vnitra. (6/2013)

Doporučení při povodňovém ohrožení:
Sledovat vývoj situace a jeho další prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ) a dle situace v postižených oblastech podnikat nezbytná opatření:
- Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru ČR.
- Varovat sousedy, zejména staré lidi.
- Přestěhovat zvířata, automobily, cennosti a další věci do bezpečí ve vyšších polohách (do patra apod.).
- Utěsnit otvory okolo oken, dveří, větrací a další otvory.
- Připravit se na náhlé vypnutí elektřiny a plynu. Odpojené elektrické spotřebiče přesunout na bezpečné místo.
- Maximum protipovodňových opatření provést v denní době. Za tmy a bez elektrického proudu je vše mnohem komplikovanější.
- Připravit se na možnou evakuaci, vzít s sebou doklady, nezapomenout na potřeby dětí a domácích zvířat.
- V postižených oblastech pravděpodobné omezení individuální i veřejné dopravy.
- Vyvarovat se chůze, plavání nebo jízdy přes povodňovou vodu.
- Vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami - mohou být kontaminovány.

Dne 6.12. 2012 byl schválen nový krizový plán obce s rozšířenou působností Bruntál.

Doporučení při běžných zdravotních obtížích, či podporu při řešení psychosociálních potřeb můžete získat na telefonní lince 553 777 777 Informačního centra Záchranné služby Moravskoslezského kraje. Zkušení zdravotníci jsou na uvedené tel. lince k dispozici nepřetržitě a Vy zde můžete získat např. informace, kde vyhledat odbornou lékařskou pomoc, o dostupnosti ambulancí, pohotovostních služeb a o nejbližších lékárnách, o možnostech sanitního transportu, ale také konzultace při obtížích sociálního a psychického charakteru a doporučení dalších krizových služeb.
Informační letáky ÚS Záchranné služby Moravskoslezského kraje:
-
Pomozte zachránit život ! (Jak pomoci do příjezdu sanitky)
- 155 (Jak se zachovat v tísni)

Počínaje dnem 1. ledna 2011 je v platnosti novela zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení (krizový zákon). Důvodem novelizace krizového zákona byla především potřeba implementace směrnice EU ke kritické infrastruktuře, vyjasnění vztahů kraj – obec s rozšířenou působností – obec a využití registrů a přístupu k nim. Změněna byla např. oblast:
- působnosti a úkolů orgánů krizového řízení,
- zavedení problematiky kritické infrastruktury,
- zavedení povinnosti zřízení pracoviště krizového řízení – kraje, ORP,
- úpravy působnosti bezpečnostní rady a krizového štábu,
- zabezpečení podkladů GIS, registrů,
- evidence přechodného pobytu osob,
atd.
Plné znění novely zákona naleznete zde: Krizový zákon

Při ohrožení povodní je doporučováno: sledovat vývoj situace a jeho další prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ) a dle situace v postižených oblastech podnikat nezbytná opatření: Uposlechnout pokynů místní samosprávy, policie a hasičské záchranné služby. Varovat sousedy, zejména staré lidi. Utěsnit otvory okolo oken, dveří, větrací a další otvory. Připravit se na náhlé vypnutí elektřiny a plynu. Připravit se na možnou evakuaci, vzít s sebou doklady, nezapomenout na potřeby dětí a domácích zvířat. Vyvarovat se chůze, plavání nebo jízdy přes povodňovou vodu.

PREVENCE A OPATŘENÍ PŘI VÝSKYTU CHŘIPKY A(H1N1) - jsou hlavním obsahem letáku vydaného MZ ČR. Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky. zobrazit celý text letáku

Další pokyny a rady o novém viru A (H1N1) lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR – http://pandemie.mzcr.cz

Zásady používání vysoušečů po záplavách
Jaké jsou druhy vysoušení a vysoušečů a zásady jejich používání. Dle  publikace Obnova bytových domů po záplavách, vydalo občanské sdružení ADRA.
zobrazit text

Doporučení při intenzivních srážkách doprovázených silným větrem
·  Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, při delším trvání deště může dojít k průtoku vody přes komunikace, k jejich zatopení nebo i podemletí, k sesuvům půdy apod.
·  S rostoucí intenzitou a trváním silného deště roste pravděpodobnost rozvodnění toků, zatopení sklepů, níže položených míst, údolních poloh apod.
·  Sledovat zpravodajství veřejnoprávní televize nebo rozhlasu, internetové stránky ČHMÚ a podle zveřejněných informací případně podnikat nezbytná opatření.
· Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.
·  Pro omezení škod silným nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
·  Doporučuje se omezení pohybu venku. Je nutno nezdržovat se zejména v okolí vyšších a starších budov a v blízkosti větších stromů. To platí i pro pobyt v autě. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách. Silný vítr také významně ztěžuje chůzi a dýchání.
·  Doporučuje se omezení jízdy autem. V případě jízdy je nutno přiměřeně snížit rychlost. Náhlý boční náraz větru může automobil učinit neovladatelným, případně jej vytlačit ze silnice nebo převrátit. To platí i pro prázdné nebo poloprázdné nákladní auto a kamion.
·  Dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, zásadně se k nim nepřibližujeme.
·  Lze očekávat omezení v dopravě, možnost výpadků elektrického proudu, polomy v lesích.
·  V případě podmáčeného terénu může dojít k vyvracení stromů.

Období sucha a vysokých teplot. Léto je časem prázdnin a dovolených  spojených nejen s odpočinkem a radovánkami u vody, ale i s problémy, které vznikají  vlivem tropických teplot. Jedná se zejména o problémy zdravotní a to převážně u osob nemocných, pokročilého věku a dětí. V neposlední řadě je velmi teplé počasí s negativní srážkovou činností nebezpečím zvyšujícím možnost vzniku požáru - zejména lesních a travních porostů. Vzhledem k suchu je nutno chovat se tak, aby nemohlo dojít ke vzniku požáru (kdekoliv v přírodě nerozdělávat oheň, nekouřit, vyhnout se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně).

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje vydal informační letáky pro veřejnost. Jedná se o problematiku :
-  Stali jste se svědky nebo účastníky mimořádné události ?
-  Jak budete varováni v případě ohrožení.
- Dostanete-li se do situace, kdy dojde k úniku a působení nebezpečné chemické látky, zachovejte tyto zásady.
-  Co udělat při požáru ve veřejném dopravním prostředku.

                 

MV-GŘ HZS ČR vydalo příručku "Řešení mimořádných událostí a krizových situací", která je určena především pro starosty obcí, ale může být poučná i pro ostatní občany.

Plné znění příručky ve formátu pdf.

Doporučení při sněhových bouřích -  Doporučuje se výrazně omezit venkovní pobyt a jízdy autem. Je potřeba sledovat informace o meteorologické situaci, v případě nutnosti jízdy sledovat zpravodajství Zelené vlny a volit maximálně opatrný způsob jízdy. Je třeba počítat s možnými komplikacemi a výrazným prodloužením doby dojezdu na dané místo. Zimní pneumatiky a při cestě do hor i sněhové řetězy by měly být samozřejmostí. Nejčastěji bývají postižené části komunikací vedoucí otevřenou, vyvýšenou krajinou. Při větru je pro zimní údržbu obtížné tyto úseky silnic udržovat sjízdné, protože při sněžení po odklizení sněhu se vzápětí tvoří nové sněhové jazyky a závěje. Na horách je nezbytné sledovat informace horské služby o případném zákazu vstupu do lesů, zákazu hřebenových túr, stupních lavinového nebezpečí a dodržovat jejich pokyny. Při teplotách vzduchu blízkých 0 st.C se mokrý sníh usazuje na předmětech, zejména na větvích, drátech, stožárech elektrického vedení, anténních systémech apod. Při intenzivnějším sněžení se vytváří silná vrstva, která svou tíhou může působit škody v energetice, na lesním porostu, a to zvláště při silném větru. Za silného větru je třeba dodržovat následující bezpečnostní pravidla: Nezdržovat se v blízkosti větších stromů, u kterých může dojít k jejich vyvrácení nebo ulomení větších větví. Dávat pozor na možnost pádu drátů elektrických rozvodů. Možnost výpadků elektrického proudu. Za jízdy přiměřeně snížit rychlost, náhlý boční náraz větru může učinit dopravní prostředek neovladatelným. Pro omezení škod na majetku zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci umístěné na volném prostranství, ukotvit anténní stožáry, stavební jeřáby apod.

Bezpečnost osob v blízkosti konvektivních bouří - Za bouřky není žádné místo absolutně bezpečné - jsou jen místa poměrně bezpečná (například dobře uzemněné zděné, kamenné nebo železobetonové budovy) nebo automobily s uzavřenou plechovou karosérií, a naopak místa vysloveně riziková. zobrazit celý text   (vloženo 18.1. 2007 - zdroj ČHMÚ)

Co dělat po povodni ? (4.4. 2006) radí Ministerstvo vnitra-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR. zobrazit text


Ptačí chřipka  (9.3.2006)
Dne 9.3. 2006 proběhlo v malém sále KS v Bruntále informační setkání zástupců obcí z ORP Bruntál, Krnov a Rýmařov k problematice ptačí chřipky. Uvedenou akci pořádala Krajská veterinární správa pro MSK, inspektorát Bruntál.

Tisková zpráva SVS ČR ze dne  8. 3. 2006 k ptačí chřipce : zobrazit  text

Dne 7.3. 2006 přijala Bezpečností rada Moravskoslezského kraje na svém mimořádném jednání  postup při potvrzení ptačí chřipky (onemocnění drůbeže a volně žijícího ptactva) na území kraje. Vedoucí složkou integrovaného záchranného systému v takovémto případě je krajská veterinární správa, zodpovědnou osobou pak její ředitel. Bezpečnostní rada  projednala systém řízení zásahu a doporučila ochranná opatření při výskytu ptačí chřipky na území kraje, o postupy bude doplněn krizový plán kraje. Bezpečnostní rada také doporučuje starostům obcí účast na školeních pořádaných v těchto dnech veterinární správou. zobrazit celý text

Velké množství informací k problematice ptačí chřipky je možné získat na internetových stránkách Státní veterinární správy ČR. zobrazit informace